Rodzina Gąsieniców
Zapraszamy na posiady z rodziną Gąsieniców- Giewontów, którą łączy wspólna pasja do podhalańskiej muzyki. Głowa rodziny, Jakub, to muzyk, snycerz i cieśla. Agnieszka- etnolog i muzealnik, córki Regina i Anna, pasjonują się malarstwem i muzyką.
JAKUB GĄSIENICA- GIEWONT
Zakopiańczyk, technik budowlany, muzykant multiinstrumentalista w podhalańskich zespołach regionalnych: „Zawaternik” z Leśnicy- Gronia, „Hamernik” z Krakowa, Zespół im. L. Łojasa z Łopusznej, „Śwarni” z Nowego Targu. Instruktor muzyki, śpiewu i tańca. Członek zespołów regionalnych w Zakopanem: „Zornica”, „Budorze”, Zespół im. Klimka Bachledy. Członek zespołu „Siwy Dym” w latach 1999-2003. Udział w nagraniach płytowych: Dwa Światy, Góralski Melodramat, Syćka Mają, Góralskie dzieci kolędują, Kolędowanie w górach, Ej se ino tyrli, tyrli 2, Taniec górali podhalańskich, opera góralska Jadwisia spod Regli. Uczestnik (jako instrumentalista) wielu koncertów, m.in. Namysłowski i Górale (Bielsko- Biała 2000), Wielki Koncert dla Europy (Warszawa 2009), Koncert galowy z okazji Prezydencji Polski w UE (Teatr du Chatelet w Paryżu 2011). Laureat: II nagroda na Festiwalu Folklorystycznym Eurofolk w Płocku (z kapelą)1996; nagrody „Złote Zbyrkadło” w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni- Tutki w Zakopanem (z Kapelą Stanisława Styrczuli- Maśniaka) 2013; II nagrody w Konkursie Kapel im. T. Skupnia w Nowym Targu (z Kapelą Piotra Majerczyka- Tyrlitego) 2013. Inicjator i uczestnik projektu GRAMY! Podhalańscy muzycy w repertuarze tradycyjnym i folkowym.
Członek Związku Podhalan Oddział Groń-Leśnica.
W latach 2004-2008 project manager w fabryce mebli w Wielkiej Brytanii.
Obecnie cieśla, snycerz. Łączy pracę z nową pasją, jaką jest arborystyka, czyli praca przy użyciu technik linowych przy wycince lub redukcji koron drzew.
Zainteresowania: archiwalne nagrania muzyki podhalańskiej, hafciartwo.
AGNIESZKA GĄSIENICA- GIEWONT
Etnolog, muzealnik, pochodzi z Gronia. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie (Międzynarodowa Szkoła Nauk o Edukacji i Kulturze, etnologia) 2007; studia podyplomowe w zakresie zarządzania w administracji publicznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie 2013; podyplomowe studia muzeologiczne w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie 2013.
Animatorka kultury regionalnej, konferansjerka, instrumentalistka (gra na basach podhalańskich), członek Kapeli „Dziurawiec”, instruktor tańca i śpiewu góralskiego. Juror konkursów i przeglądów regionalnych. Koordynator projektów dot. niematerialnego dziedzictwa kulturowego Podhala.
Sekretarz Związku Podhalan Oddział Groń- Leśnica.
W latach 2007-2013 pracownik Biura Promocji Zakopanego.
Od 2014 Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Obecnie Kierownik Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zainteresowania: podróże, world music
REGINA GĄSIENICA- GIEWONT
14 lat, uczennica II klasy Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera Zakopanem. Interesuje się malarstwem, uczęszcza na zajęcia plastyczne do TCKiS „Jutrzenka” w Zakopanem, oraz młodzieżowej kapeli góralskiej „Jutrzenka” prowadzonej przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Gra na skrzypcach. Śpiewa, tańczy, jest członkiem Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik”. Jazdę konną i malarstwo na szkle lubi najbardziej.
ANNA GĄSIENICA-GIEWONT
7 lat, uczennica I klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem, uczennica I klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zakopanem. Interesuje się malarstwem, uczęszcza na zajęcia plastyczne do TCKiS „Jutrzenka” w Zakopanem, lubi śpiewać po góralsku oraz utwory do filmów animowanych.